Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów – ( reumatoidalne zapalenie stawów ) jest chorobą ogólnoustrojową tkanki łącznej z dominacją małych stawów typu erozyjno-destrukcyjnego zapalenia wielostawowego o niejasnej etiologii ze złożoną patogenezą autoimmunologiczną.

Reumatoidalne zapalenie stawów u dorosłych charakteryzuje się przewlekłym procesem zapalnym o podłożu autoimmunologicznym , końcowym wynikiem procesu zapalnego są erozyjne i niszczące uszkodzenia powierzchni stawów, które kończą się ablacją, czyli osoba traci możliwość poruszania się, zwłaszcza jeśli leczenie nie jest wystarczające, a przebieg choroby jest agresywny.

Amerykańscy lekarze uznali podczas kongresu w 2004 roku, że reumatoidalne zapalenie wielostawowe jest jednym z czterech nierozwiązanych problemów zdrowotnych człowieka, wraz z rakiem, chorobami psychicznymi i AIDS.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nazwa pochodzi od greckiego Rheumatos , co oznacza “prąd”, przyrostek – oznacza “w formie”, artretyzm jest tłumaczony jako “staw”, a przyrostek (oznaczający itis ) oznacza “stan zapalny”.

Przyczyny choroby

Przyczyny choroby do dnia dzisiejszego są nieznane. Pośrednie dane, takie jak wzrost liczby białych krwinek i szybkość sedymentacji erytrocytów (ESR), wskazują na zakaźną naturę tego procesu. Uważa się, że choroba rozwija się w wyniku działania patogenu powodującego naruszenie układu odpornościowego u osób predysponowanych do dziedzicznej predyspozycji; w ten sposób powstają kompleksy immunologiczne, które osadzają się w tkankach i prowadzą do uszkodzenia stawów. Ale nieskuteczność leczenia antybiotykami może wskazywać, że założenie jest nieprawidłowe.

Choroba charakteryzuje się wysoką niepełnosprawnością (70%), która występuje dość wcześnie. Głównymi przyczynami zgonu z powodu choroby są powikłania infekcyjne i niewydolność nerek .

Leczenie koncentruje się głównie na łagodzeniu bólu, spowolnieniu rozwoju choroby i przywracaniu uszkodzeń poprzez interwencję chirurgiczną. Wczesne wykrycie choroby za pomocą nowoczesnych środków może znacznie zmniejszyć zmiany, które mogą występować w stawach i innych narządach.

Po raz pierwszy może objawiać się po ciężkiej aktywności fizycznej, szoku emocjonalnym, zmęczeniu, w okresie regulacji hormonalnej, wpływie czynników niekorzystnych lub patogenów.

Zgodnie z założeniami dietetyków choroba wywołuje reakcję alergiczną na czynnik wpływający na układ nerwowy. Podejrzanymi w tym przypadku są bakterie i toksyny, które dostają się do krwi z porowatej okrężnicy i przez wątrobę, która nie może ich usunąć. Drugim czynnikiem, na który istnieją poważne podejrzenia – na przykład wytwarzanie “szkodliwych” eikozanoidów z powodu naruszenia równowagi ciała jest nadwyżką insuliny, która powoduje węglowodany. Trzecim czynnikiem jest stosowanie uwodornionych tłuszczów roślinnych i brak przydatnych tłuszczów w diecie, takich jak tłuszcze omega-3. Sugeruje się, że zmiana diety może spowodować zmniejszenie objawów, a nawet całkowite wyleczenie .

Epidemiologiczne cechy choroby

Reumatoidalne zapalenie stawów jest powszechne na całym świecie i występuje we wszystkich grupach etnicznych. Częstość występowania 0,5-1% (do 5% u osób starszych) Wartość h: w = 1: 3 Wczesny początek choroby – 30-35 lat

Etiologia

Jeśli chodzi o większość chorób autoimmunologicznych, oto trzy główne czynniki (triada reumatologiczna):

1. Dziedziczna predyspozycja do reakcji autoimmunologicznych.

2. Czynnik infekcyjny Hipotetyczne czynniki wywołujące choroby reumatyczne:

– Paramyksowirusy – wirusowa świnka epidemiczna , odra , syncytialny oddech ;
– Heptanovirus – wirus zapalenia wątroby typu B ;
– Herpeswirusy – wirus opryszczki pospolitej , varcerella / herpes zoster , wirus cytomegalii , wirus Epsteina-Barr ;
– Retrowirusy – wirus T-limfotropowy
3. Czynnik wywołujący (hipotermia, hiperinsulacja, zatrucie, leki mutagenne, endokrynopatia, stres itp.).

W przypadku kobiet czas karmienia piersią zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów. Karmienie piersią przez 24 miesiące i dłużej zmniejsza ryzyko dwukrotnego rozwoju.

Objawy kliniczne

Reumatoidalne zapalenie stawów może rozpocząć się od każdego stawu, ale najczęściej zaczyna się od małych stawów palców, dłoni i nadgarstków. Zazwyczaj stawy są symetrycznie dotknięte, to znaczy, jeśli staw jest zraniony na prawej ręce, to musi to być porażka tego samego stawu po lewej stronie. Im więcej stawów jest dotkniętych, tym bardziej zaawansowany etap choroby.

Inne częste objawy :

Zmęczony
Poranna sztywność Zwykle im dłużej trwa sztywność, tym bardziej aktywna jest choroba.
Ogólne osłabienie.
Niska gorączka, szum w ciele, uczucie gorąca.
Ból w przedłużonym siedzeniu.
Wybuchom aktywności choroby towarzyszy remisja.
Myalgia
Utrata apetytu, depresja, utrata masy ciała, anemia, zimne i / lub spocone dłonie i stopy.
Zaburzenia gruczołów w okolicy oczu i ust, które powodują niedostateczny rozwój łez i śliny.

Diagnoza

RTG stawów. We wczesnym stadium reumatoidalnego zapalenia stawów wykrywa się jedynie obrzęk tkanek miękkich, zmiany w stawach pojawiają się zwykle nie wcześniej niż 6 miesięcy po wystąpieniu choroby. Wczesne zmiany w stawach obejmują osteoporozę stawową i zwężenie pęknięć stawowych z powodu zniszczenia chrząstki. Późniejsze erozje powstają – zniszczenie stawowych powierzchni kości. Rzadziej pojawiają się torbiele stawowe. Ponadto możliwe jest zapalenie okostnej, które w większości przypadków zanika w miarę upływu czasu. Jeśli pot nadal występuje, należy wykluczyć zespół Reitera, łuszczycowe zapalenie stawów lub wtórną infekcję. W miarę postępu choroby erozje stają się wielokrotne, powstają stawy podjęzykowe. W późniejszych stadiach choroby zwyrodnieniowej kości charakteryzują się wzrost kości i osteofity. W przypadku braku choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle nie występują. Badanie dotyczące podejrzewanego reumatoidalnego zapalenia stawów powinno obejmować białko c reaktywne.

Badanie serologiczne. Wykrywanie czynnika reumatoidalnego w surowicy pacjentów – głównym laboratoryjnym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów
Kliniczny test krwi . Kiedy zaostrzenie, z reguły, obserwuje się umiarkowaną leukocytozę i trombocytozę. Wykryto normocytarną anemię normohomiczną. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów może być komplikowane przez przewlekłą utratę krwi przez przewód pokarmowy. W tym przypadku możliwa jest niedokrwistość z niedoboru żelaza . Aby ocenić aktywność choroby i obserwację, należy określić ESR.

Biochemiczne badanie krwi. Poziom żelaza i nasycenie transferryny przez żelazo są zwykle zmniejszone, zdolność wiązania żelaza w surowicy jest podwyższona. Przy elektroforezie białek surowicy obserwuje się wzrost stężenia gamma globulin i innych frakcji globulin. Często aktywność fosfatazy alkalicznej w surowicy zwiększa się nieznacznie. Poziom kwasu moczowego, wapnia i fosforanów jest zwykle prawidłowy. Leczenie NLPZ może prowadzić do rozerwania wątroby i zwiększenia poziomu kreatyniny.